תערוכות יולי-אוגוסט בבית האמנים

Saturday Jul. 26, 2008 to Tuesday Aug. 26, 2008
@ Artists House
בית האמנים תערוכות יולי - אוגוסט 2008
פתיחה: שבת 26.7.2008 בשעה 12:00 נעילה: שלישי 26.8.2008 בשעה 19:00
w אבנר כץ - אצטרובלים / ציורים, פסלים ועבודות על נייר 2007-1988
אוצר: אבישי אייל
התערוכה, שהוצגה לראשונה בגלריה לאמנות, אוניברסיטת חיפה בחודשים מאי-יוני השנה, תוצג בבית האמנים, ירושלים עד 26 לאוגוסט.
אבנר כץ שילב במשך למעלה מארבעים שנה קריירה מרתקת של צייר, מאייר, מורה וכותב הומורסקות לעיתונות. יצירתו עומדת בסימן הקשר שבין ציור לאיור, קשר המזין ומפרנס את שני התחומים גם יחד: האיור שלו הוא תמיד "ציורי" ו"אמנותי", והציור שלו שואל מוטיבים ונושאים מן ההיסטוריה של האיור ומאיוריו שלו עצמו. יצירתו מתאפיינת בעושר רב של גישות ושל אופני ביטוי, המחברים בין דימויים פיגורטיביים-פנטסטיים המבוצעים ברישום ובציור וירטואוזיים לבין עשייה ו"התעסקות" שיש לה מראית עין של מלאכה לא גמורה. בכל ציור או איור גלום סיפור קטן, העשוי במין הומור עצמי, הגובל לעתים בציניות אכזרית. ההומור, האבסורד, העצב והגעגועים הם חומרי עבודתו של כץ.
אבנר כץ (נ' 1939) הוא בוגר המחלקה לגרפיקה ולאיור בבית הספר לאמנות ואומנות בצלאל, תלמידם של איזידור אשהיים, יעקב שטיינהרדט, יוסי שטרן ואחרים. בשנות הששים למד תחריט בלונדון, וחוויה זו היוותה יסוד בולט בעיצובו כאמן. הישגיו באמנות, באיור, בהוראה ובתקשורת רבים: הוא הציג למעלה משלושים תערוכות יחיד, אייר כמאתיים ספרים, עיצב עטיפות לספרים ולתקליטים, ויצר איורים לעיתונות הכתובה; כתב טורים הומוריסטיים בעיתונות שקובצו בספר, הגה ואייר כמה ספרי ילדים משל עצמו, לימד במוסדות אקדמיים שונים, זכה בפרסים ישראליים ובינלאומיים, והשתתף בתערוכות קבוצתיות רבות בארץ ובחו"ל.
v      שיח גלריה עם האמן ועם אוצר התערוכה יתקיים בשבת 16.8.08 בשעה 12:00
v      התערוכה מלווה בקטלוג
w חוה אפשטיין – אל מקור העין/ פיסול קראמי
   אוצר מלווה: סשה אוקון
חוה אפשטיין מפסלת  בטכניקת פיסול קראמי צבעוני מקבצי דמויות הנמצאות באינטראקציה של התבוננות. הדמויות בוחנות את הנגלה לעין, תוך ניסיון להבין את מקור העין (במובן מעיין) שנסתר מאחור.
 
בסדרת קלפי ההגות 'מסע התם אל מקור העין' המתייחסת אל ההתבוננות פנימה, יצרה אפשטיין את מסכות פניה שלה. כל מסכה מייצגת פן אחר של היבטי החיים.
בפסל 'ליטל סומו' בודקת אפשטיין את ההתבוננות החוצה. ב'ליטל סומו' יצרה האמנית את בת דמותה כבובה יפנית וכך תיארה את הזדהותה האישית עם קסמי תרבות זרה.
תצלומים נושנים של משפחת אביה של אפשטיין, שחלקם נספו בשואה וחלקם התפזרו בכל קצוות העולם, היוו מקור לקבוצת הפסלים 'יהי מקורך ברוך'. בקבוצה זו האמנית בוחנת את העבר/עברה.
בקבוצת הפסלים 'התבוננות' בוחנת אפשטיין את  המתרחש בחלל התצוגה. קשר העין הנוצר בין הפסלים לדמויות הנוספות המוצגות בתערוכה ולקהל הצופים, מדגיש את רבגוניות החומרים - ממרחבי הזמן, המקום וההוויה הסמלית.
w גוסטבו סגורסקי- אנשים מתבוננים/ צילום
   אוצר: ראובן קופרמן
גוסטבו סגורסקי נולד בארגנטינה בשנת 1975 ועלה לארץ ב- 1998. סיים תואר ראשון בהצטיינות במחלקה לצילום באקדמיה לאמנות ועיצוב, בצלאל. ב-2007 סיים תואר שני במחלקה לאמנות ולצילום בבצלאל, תל-אביב. כיום משמש כמרצה במחלקה לצילום בבצלאל.
במבט ראשון, נראים הצילומים בתערוכתו של גוסטבו כמראי מקום אניגמאטיים, בהם לא קורה הרבה. לאחר צפייה מתמסרת יותר אפשר להבחין בפרטים אשר חושפים את המקום - ירושלים.
ירושלים של גוסטבו חושנית, מכונסת בעצמה, פיוטית וכפרית. נראה שמבט זה נוצר בין היתר על ידי שיבוש בקנה המידה ושימוש באור שמאיר את המקומות המצולמים כאילו היו דגמים. גוסטבו משוטט רבות במקומות אלו, כשלפתע לוכד מבטו את אותו הדבר שלפני כן לא ראה ולא חווה, אף על פי שעבר שם כבר פעמים רבות. צילומיו הם תולדה של אותו הרגע (אולי מדיטטיבי), בהם מראה מקום משתקף כמראה הנפש.
בצילום "אנשים מתבוננים" שלוש נשים מטופחות בלבוש אלגנטי מתבוננות בפרחים (או בשקית), האם הן הנשים ממשפט פאריס?. גבר לבוש שחורים מחזיק שקית שחורה, מתבונן מטה. גבו הכפוף מעלה אסוציאציה של מוות בדומה לדמויות השחורות בציוריו של אדוארד מונק.
אווירה אימפרסיוניסטית מאפיינת את צילומיו אלה של גוסטבו, בהן צפות מחשבות כאלו ואחרות.
הכניסה חופשית - לפרטים נוספים: www.art.org.il
Entrance Fee: ₪ 0

Location Details
12 Shmuel Hanagid St.
6253653

Events During This Exhibition @ Artists House

Saturday Jul. 26, 2008
פתיחת תערוכות מחזור יולי-אוגוסט