תערוכות נפתחות בבית האמנים

Thursday Sep. 11, 2008 to Saturday Oct. 25, 2008
@ Artists House

 

 

 

 

 

בית האמנים תערוכות ספטמבר - אוקטובר 2008
פתיחה: חמישי 11.9.2008 בשעה 18:00 נעילה: שבת 25.10.2008
בשעה 14:00

     פנל בנושא "מפגשים עכשוויים" בהשתתפות אוצרים ויוצרים מכל תחומי היצירה יתקיים בבית האמנים ב-22.9.08 יום ב', בשעה 20:00. רשימת המשתתפים המלאה תפורסם בהמשך באתר בית האמנים.

 

 

     תערוכת חברים חדשים 2008
אוצרים: שי אזולאי ומרסלו לאובר
תערוכת ח ב ר י ם ח ד ש י ם 2008 מציגה שמונה אמנים, שונים זה מזה במידה רבה, שהצטרפו השנה כחברים לאגודת הציירים והפסלים ירושלים. בתהליך בניית התערוכה ערכו האוצרים היכרות ראשונה עם כל אחד מהאמנים והגיעו אל חללי העבודה שלהם. המפגשים הללו הפכו למסע של גילוי תוך דיאלוג, וחשפו שדות תימטיים מגוונים ונבדלים זה מזה.
התערוכה הנוכחית מאפשרת לבוא במגע עם אוסף גדול של יצירות, פרי טכניקות וסגנונות שונים, אשר יחד עם היותן משוחררות מ'טרנדים' ומאופנות הן תקפות ורלוונטיות לסצנת האמנות העכשווית. 
האמנים המציגים: סוניה אברמוביץ, שמרית בר, שולמית ניר, שלמה סרי, ג'ף פרידמן, גנה צכמיסטר, לי היא שולוב ורחל שחר. 

   

  בנימין רייך/עזבתני? - צילום
   אוצרת: לאה גולדה הולטרמן
תערוכתו של בנימין רייך, פרי שיטוט במחוזות ילדותו שבשכונת מאה שערים, חושפת אוסף של צילומים תיעודיים, צילומי ילדות, צילומי משפחה וצילומים אנונימיים. רייך הבוגר שב כמחזר אל המחוזות הללו, ומתעד במצלמתו את עולמם של אחרים מתוך תחושת כיסופים. הילדות הופכת מושא לתשוקה וייצוגה בצילום מהווה עדות לשלמות אידיאלית אפשרית.
בתצלומים התיעודיים נראים ילדים-בחורים, אפופים באידיליה, המישירים מבט בוטח אל הצופה. הדימויים נוסכים תחושה של מסגרת חברתית מושלמת ומגוננת, וחושפים את מבטו של רייך-הצלם, הצופה בילדותם של אחרים כבמקום שמור, אפוף שלווה ורוגע.
בצילומי הילדות מצטייר רייך עצמו כילד שאינו מרגיש שלם, שייך או מוגן. באחת התמונות הוא מופיע כנער בלבוש חגיגי, מחויך ומוכן לצילום. חיוכו המאולץ מסגיר את תחושת חוסר השייכות שלו למקום ולמעמד. יסוד הזרות שזור כחוט השני בתצלומים, וניתן להבחין בתחושת האחרות העולה בד בבד עם המאמץ המופגן להשתייך.
הצבת צילומי הילדות לצד הצילומים התיעודיים מעמתת את החוויה האישית עם הקולקטיבית. העבר הניצב לצד ההווה מגלה את שבר הילדות, את תחושת הנתק והחיפוש אחר אינדיווידואליות, המאפיינים את עבודתו של רייך.
"עזבתני?" לקוח מהפסוק "אלי, אלי, למה עזבתני" (תהילים כ"ב). השאלה חושפת את הצער והתדהמה העולים נוכח הבטחה לא ממומשת לילדות בטוחה ומגנה בצלה של תורה ואמונה. 

    

  נדבך חוגג את שנתו ה-15 בתערוכה מס' 1 – שמעון ויצמן/ פרפטום מובילה – מיצב 
   אוצרת: רוני סתר
שמעון ויצמן משתמש באובייקטים מצויים, שנלקחו מפח האשפה הציבורי וממחסן הדימויים האינטרנטי ובונה מהם מיצב-מכונה, שלמרות שמה (Perpetuum Mobile מלטינית – תנועה נצחית), אינה מייצרת דבר. יש בה לכל היותר זיכרון של תנועה, ששעון עצר מדומיין הקפיא אותה ברגע ביתור הבובה. על אף מוצאם הנחות כביכול של החומרים והאובייקטים המצויים, מצליח שמעון ליצור "פואטיקה של readymades", שהסמנטיקה שלה מבוססת על היזכרות. החל מ"מטרופוליס" המיתולוגית של פריץ לאנג וה"עולם התחתון" שהיה הכוח המפעיל שלה, אך רכיביו כבר חלודים, ועד לאולימפיה של א.ת.א הופמן, שהייתה מושא תשוקה אולטימטיבי והתבררה כבובה ממוכנת של ממציא מרושע. בגלגולה העכשווי היא בובת חלון ראווה, שבמקום שד נשי מוברג בה סורג ניקוז של מי שופכין. דרכו, מתנקז הצופה אל מרסל דושאן - מי שהביא לעולם ולאמנות את ה-readymade, ואת המשתנה שהפכה למזרקה, לרחם, או למדונה. מרכיב מרכזי נוסף הוא המבט  (gaze) והוא קשור בכלכלת המבטים 'גבר-אשה', במבט ככוח וכהצצה פורנוגראפית.
ההנאה האסתטית הטהורה היא הנאה ללא אינטרס, מהדימוי בלבד, כאשר מושלת מהאובייקט תכליתו הפונקציונאלית. זהו הציווי האסתטי וזו חוכמתו של ה-readymade.


הכניסה חופשית - לפרטים נוספים: www.art.org.il

Entrance Fee: ₪ 0

Location Details
12 Shmuel Hanagid St.
6253653

Events During This Exhibition @ Artists House

Thursday Sep. 11, 2008
פתיחת תערוכות - חברים חדשים, עזבתני?, פרפטום מובילה