בית טיכו

Location Details

רח' הרב קוק 9
ירושלים

9 Harav Kook st.
Jerusalem


02-6245068

Website: http://www.imjnet.org.il/htmls/ticho.aspx?c0=13830&bsp=12759
Email: ticho@imj.org.il

 

שעות פתיחה:
א, ב, ד, ה  17:00-10:00
ג  22:00-10:00
ו  10:00- 14:00 (גלריה עליונה משעה 12:30)
שבת סגור

בית טיכו, אחד הבתים הראשונים בירושלים שמחוץ לחומות,  נבנה במחצית השנייה של המאה ה-19 בסגנון בנייה עות'מאני עירוני. ב-1924 רכשו את הבית רופא העיניים, ד"ר אברהם (אלברט) טיכו, ואשתו הציירת אנה טיכו. הם התגוררו בקומתו העליונה ועשו את קומת הכניסה לבית-חולים פרטי לרפואת עיניים. אנה טיכו התגוררה בבית זה ועבדה בו עד מותה בשנת 1980. באהבתה את ירושלים, היא ציוותה את הבית על אוספיו וספרייתו לתושבי העיר ולמוזיאון ישראל, כדי שישמש מרכז אמנות ותרבות לציבור הרחב. כיום בית טיכו הוא פינה של יופי ושלווה בלב-לבה של ירושלים. טובי האמנים בישראל, צעירים וותיקים, מציגים בו את עבודותיהם בתערוכות מתחלפות ועורכים בתוך כך דו-שיח עם הבית ועם מורשתו האדריכלית, ההיסטורית והאמנותית. בגן הבית ובאולמותיו נערכים קונצרטים קאמריים, הרצאות ושיחות-גלריה לצד אירועים של אמנות עכשווית. בהזרימו דם חדש לבית טיכו מוציא מוזיאון ישראל את צוואתה של אנה טיכו מן הכוח אל הפועל ומפיח חיים חדשים בבית זה אשר שב ונעשה למרכז של תרבות ואמנות.   

תערוכה נוכחית:
סימני חיים: אמנות עכשווית בבית טיכי
נעילה: 26.9.08 

התערוכה מבקשת ל"הנפיש" את בית טיכו דרך מבחר עבודות הרוחשות בין כתליו. פעולה זו אינה אנימציה במובנה הקולנועי אלא הנפשה במובנה הרחב: הענקת חיים לדומם.

היצירות מתייחסות אל הבית – אל האדריכלות, הריהוט, התפקידים השונים של חלליו, ואף אל אוסף יצירותיה של אנה טיכו – ופועלות בתוכו, עד כי נדמה כי הן מוטמעות בו. עם זאת, אף אחת מן העבודות לא נוצרה במיוחד לתערוכה ולבית, כולן היו עבודות קיימות שנבחרו בזכות אותו רכיב חמקמק של תנועה-הנפשה המהותי להן. במופען הנוכחי בתערוכה הן מציגות סימני חיים בבית שעיקרו זיכרון וקיבוע מצב.

אמנים משתתפים:אסנת אביטל, רומי אחיטוב, איתמר בגליקטר, דרור דאום, גל וינשטיין, רועי מנחם מרקוביץ, מירי סגל, סשה סרבר, רבקה פרס ומורן סומר, טליה קינן, רעיה קרס, ואריאל שלזינגר 


 

 

 

 

Previous Exhibition(s) @ בית טיכו

סימני חיים: אמנות עכשווית בבית טיכו